Nem, nem tévedés a cím, Rózsika a kovászom. Ugyanis amikor kb. három hete újból nekifutottam a kovászos kenyér sütésnek, mondta nekem az Anyukám, a kovászt el kell nevezni. Lehet előző alkalommal itt követtem el a hibát, az első kovászaimnak nem volt neve. 🙂 Nos mióta Rózsikának neve van, a sütés is jobban megy vele.
Tavaly próbálkoztam először kovászos kenyeret sütni, de nem volt sok sikerélményem, aztán jött a nyári meleg, a feladataim is megszaporodtak, így visszatértem a jól bevált élesztőhöz. Viszont így karantén idején, amikor híre hamvas sincs sehol élesztőnek, és a kényszerű bezártságban becsavarodás ellen az ember lánya persze süt, mint atom, újból előkerült a kovász téma.
Nem vagyok gyakorlott a kovásszal sütésben, de van pár dolog, amit sikerült kitapasztalnom.
1. A kovász olyan, mint a tamagocsi, mint egy kis állat, vagy gyerek. Etetni kell minden nap. Ha nem eteted, kinyiffan, de ezt nekem még nem sikerült összehozni. Pedig volt, hogy elfelejtettem…
2. A tésztát hajtogatni kell. Vannak olyan receptek, ahol kihagyják a hajtogatást, de tapasztalat: Kell!
3. Sokat kell sütni ahhoz, hogy a végén vállalható legyen az eredmény. 😀
4. Ha nincs rá időd, neki se fogj. A jó kovászos kenyérhez, kalácshoz idő kell. Próbáltam “gyors, egyszerű” recepteket, nem jöttek be…
Nosza, indítsunk kovászt!
Hozzávalók :
1 literes befőttes üveg
3 evő kanál liszt
3 evőkanál víz
A vizet és a lisztet csomómentesre keverjük, és békén hagyjuk. A liszt az én esetemben finom liszt, mert azt bármilyen kenyér vagy más kelt tészta készítéséhez fel lehet használni. A teljes kiőrlésű lisztekből készült kovásznak más az ízvilága, én kevésbé szeretem. Van, aki tesz bele joghurtot, hogy gyorsítsa a folyamatot. (Annyi helyen láttam már leírva, mi történik ilyenkor a kovászban, erre most inkább nem térek ki.) Ha minden jól megy, kb. olyan 12-14 óra múlva már látszódnak a kis buborékok, amik azt mutatják, a kovászunk dolgozni kezd.
Nyugvó állapotban lévő kovász:
Ezek után nincs más dolgunk, mint szorgalmasan etetgetni. Én esténként szoktam, vagy sütés előtt pár órával. A kezdéstől számított 3-4 napon belül már lehet sütésre kész kovászunk. Persze ez a hőmérséklettől is függ, az én kovászom 24-26 fokos hőmérsékleten 3 nap alatt készen volt.
Aktív kovász etetés után kb. 5-6 óra múlva (hőmérséklet 24 fok):
Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy a kovászunk sütésre kész, tegyünk egy pohárba vizet, és tegyünk egy kevés kovászt a vízbe. Ha úszik a víz tetején, már süthetünk is!
A kovásznak jellegzetes kovász illata van, mondhatnánk úgy is, hogy kissé büdös. Ecetes-alkoholos illatot áraszt magából, ez normális. A teljeskiőrlésű lisztekből indított kovásznak kicsit savanykásabb az illata. Ha kissé szúrós szagú, vagy víz van a tetején, akkor éhes, etesd meg. Én ilyenkor kicsit kevesebb vizet adok hozzá. Magasabb hőmérsékleten hamarabb is megéhezhet, sűrűbben kell etetni (praktikusan reggel és este). Ha feketés zavaros, vagy penészes, akkor indíts újat, menthetetlen.
A kovásszal való sütés időigényes, de vannak olyan cseles receptek, ahol a kelesztési idő lerövidítése érdekében a kovász mellet élesztőt is használunk. Ilyenkor kevesebb élesztő kell a tésztába, és mellette a kovásztól megjelenik benne egy plusz íz… Fincsi.
Kovásszal nem csak kenyeret lehet sütni, lehet édes kelt tésztákat is. Nekem például kalács sütés terén sokkal nagyobb sikerélményem van, mint a kenyereknél. 🙂
Előfordul, hogy ezekhez külön kell kovászt készíteni, de nem kell megijedni, ez sem bonyolult.
Édes kovász hozzávalói (a recept a Limara péksége oldaláról van) :
50 g fehér kovász
45 g meleg (de nem forró) tej
1 ek. méz
100 g kenyérliszt
Elkészítés:
A hozzávalókat egy tálban alaposan összegyúrjuk, fedeles dobozban 8-10 órára egyenletesen meleg helyre tesszük (én beteszem a mikróba este, és reggel lehet vele dagasztani). Ez nem annyira lágy, mint a sima kovász, de arra ügyeljünk, hogy ne legyen túl kemény (ez függ a liszttől is, mennyi folyadékot vesz fel).
És így néz ki másnap reggel:
Édes kovásszal sütött kovászos kalács Limara receptje alapján:
Nos, ha kedvet kaptatok a kovászoláshoz, elő a befőttesüvegekkel!
Jó munkát!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: