Elég régen jelentkeztem utoljára. Bölcsibe beszoktatás, koronavírus, tanulás, vizsga… Hipp-hopp, észre sem vesszük, és már megint eltellt egy nap. És míg régebben volt kapacitásom, hogy éjszaka megírjak egy-egy posztot, az utóbbi hónapokban kifogyott a tartalék energia, így ez rendre elmaradt…
De most itt vagyok, és egy nagyon fincsi receptet hoztam nektek!
Előszeretettel böngészem Limara oldalát, rengeteg nagyon finom receptet találni nála, és persze sokat lehet tanulni is tőle. A kovászos sütést is tőle lestem el. De az utóbbi időben nem nagyon maradt időm a kovászos receptek sütésére, és miután Rózsika egy szép napon csúnya véget ért, elkezdtem más receptjeit is kipróbálni.
Itt jön a képbe az “öreg tészta”. Ez tulajdonképpen egy túlkelt tészta, ami élesztővel lészül.
Hozzávalók:
50 dkg kenyérliszt
3 dl víz
fél tk. só
1 dkg friss élsztő (én szárítottat használok, kb. 3 g)
Egy tálba tesszük az összes hozzávalót, kelt tésztát csinálunk, majd 4-5 órára a konyhapulton felejtjük. Aztán betesszük a hűtőbe, és másnap már használhatjuk is. Sőt harmadnap is. Még negyedik nap is működik, próbáltam… 🙂 Én ennek a felét szoktam bekészíteni egyszerre, két három adag tésztára általában elég. Használat előtt gyúrjuk össze, és úgy mérjük ki a recepthez kellő mennyiséget.
És akkor most jöjjön a kenyér.
Az eredeti receptet itt találjátok.
https://www.limarapeksege.com/2009/02/tk-tonkolykenyer-oregtesztaval.html
Hozzávalók:
140 g joghurt
2 dl víz (én forralt lehűtött vizet használok, mint a kovászos kenyereknél)
2 tk. só
csipet aszkorbinsav (elhagyható)
2 ek. burgonya pehely
2 ek. olaj (ennél a receptnél én oliva olajat használtam)
25 dkg öreg tészta
25 dkg tk. tönkölyliszt
25 dkg kenyérliszt (BL80)
1 tk. maláta (nekem nincs, én barna cukrot használtam helyette)
1,2 dkg friss élesztő (a szárítottból kb. 4 g)
És ami az eredeti receptben nincs benne:
1 kis fej vöröshagyma
1 kis fej lila hagyma
1 kk. őrölt rozmaring
kevés őrölt bors
Elkészítés:
A hagymát apróra vágjuk, és kevés olajon üvegesre pároljuk.
A hozzávalókból tésztát készítünk, én a sót csak a dagasztás vége felé adom hozzá, majd ha eldolgoztam, jöhet a hagyma. (A hagyma alatt lévő olajat lehet használni a dagasztáshoz, de ügyeljünk rá, hogy kihűljön, és a hagymát hagyjuk egy szűrőn lecsöpögni, ne kerüljön túl sok olaj a tésztába. Ha van otthon kenyér sütő gép, a dagasztó programot használva szinte semmi dolgunk sincs. 🙂
Amikor a tészta megkelt, cipót, vagy kenyeret formázunk belőle. Én kerek jénaiban szoktam sütni, kibéleljük sütőpapírral (szilikonos), majd a megformázott cipót belehelyezzük. Hagyjuk kelni, míg duplája nem lesz.
Sütni elméletileg 230 fokon 30 perc, majd 200 fokon további 15 perc. Nos az én sütőmben ez elég sok, sajnos a teteje kormosra sül, így én 220 fokon indítom, majd 15 perc múlva leveszem 200 fokra 30 percig. Ha nincs gőzös sütőnk, érdemes egy tálban, kislábasban vizet tenni a sütőbe, hogy párás legyen.
Jó sütést!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: